Pisownia rz

Rz piszemy kiedy wymienia się na r.
Przykłady:
chorzy - chory
parzyć - para
tworzyć - twór
wierzyć - wierny
Jak to zapamiętać?
Wyobraź sobie RZ, które stwierdziło, że jest zdecydowanie za grube. Postanowiło więc wybrać się na kurację odchudzającą, na której to kuracji dostało niezły wycisk. Efektem tego wycisku była znaczna utrata wagi, tak że zostało samo R. W ten sposób RZ wymieniło się na R.
Rz piszemy po spółgłoskach: b, d, g, ch, j, k, p, t, w.
Przykłady:
brzeg, brzoza, drzemka, drzewo, grzanka, grzybek, chrzan, chrząstka, dojrzały, krzak, okrzyk, przodownik, pieprzyk, trzustka, trzymaj, wrzeszczy, wawrzyn...
Jak to zapamiętać?
Wyobraź sobie, że leżysz wygodnie nad brzegiem wielkiego jeziora. W jeziorze tym nie ma jednak wody, jest ono wypełnione dopiero co startym chrzanem. Na powierzchni chrzanowego jeziora unoszą się złociście podsmażone grzanki. Kiedy wytężasz swój wzrok, zauważasz, że z grzanki na grzankę wesoło skacze sobie grupa zielonych krzaczków. Jeden z krzaczków zauważa Cię i podbiega do Ciebie. Kiedy jest już blisko widzisz, że jest on jeszcze niedojrzały, dlatego tak mu wesoło skakać po grzankach. Odkrywasz też sekret zawartości jeziora. Nogi każdego z krzaczków zrobione są z chrzanu. Kiedy krzaczek biegnie, intensywnie trze nimi o siebie, a powstała w ten sposób substancja wypełnia jezioro. Zanim jednak zdążasz się bliżej temu przyjrzeć, krzaczek zeskakuje z grzanki i ucina sobie krótką drzemkę. Nie podoba się to jednak innym krzaczkom. Dwa z nich podbiegają do Was, i jeden przez drugiego zaczynają wrzeszczeć: spieprzamy!
Rz piszemy w zakończeniach -arz, -erz, -mistrz.
Przykłady:
bibliotekarz, malarz, kalendarz, kucharz, rycerz, żołnierz, zegarmistrz
Jak to zapamiętać?
To proste! Wystarczy, że wyobrazisz sobie jak rycerz w lśniącej zbroi dosiada dorodnego i rączego kucharza, a następnie galopem rusza przed siebie aby przy pomocy swojej lancy precyzyjne strącić kukułkę z głowy zegarmistrza.
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookie